Below you can find our 2018 panelist schedule!

For a list of panels in alphabetical order, please see our Programming Schedule page.

Maps

Ground Floor Map

Ground Floor Map

Second Floor Map

Second Floor Map

12th Floor Map

12th Floor Map

(Click to enlarge)

Program Grids



(Click to enlarge)

Panelist Schedule


A.M. Burns (8 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Merging Steampunk and Fantasy (Mesa Verde A)
Fri, 10:00 PM-10:50 PM, Science Fiction vs Science Fact (Wind Star A)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Characters Are Who, Not What (Highlands Amphitheater)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Diversity in Fandom (Mesa Verde B)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, We Suffer for Your Art (Wind River A)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Building the Perfect Plot (Wind Star A)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Writing Animals in Fiction (Wind Star A)


Aaron Michael Ritchey (11 panels):
Fri, 5:30 PM-6:20 PM, Steampunk 101 (Mesa Verde B)
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Steampunk and Post Apocalypse (Mesa Verde A)
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Favorite Heroes and Villains in Steampunk (Mesa Verde A)
Fri, 11:00 PM-11:50 PM, Author Readings (Mesa Verde A)
Sat, 9:00 AM-9:50 AM, We Don’t Need No Stinkin’ Mentors! (Mesa Verde A)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Sticking the Landing: How to End Your (Highlands Amphitheater)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Sexy in Science Fiction (Wind River B)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Story in an Hour (Wind River A)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, 2018 WhimsyCon Anthology (Main Events)
Sun, 2:00 PM-2:50 PM, How to Kill Your Best Friends (And Get Away With It) (Wind Star A)


Adam McLaughlin (5 panels):
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Crafting: Fact and Fiction (Mesa Verde C)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Metalworking – How To (Mesa Verde C)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Moments Only an Artist Can Relate To (Wind River A)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, We Suffer for Your Art (Wind River A)
Sat, 11:00 PM-11:50 PM, Sand Casting: Ancient Techniques (Mesa Verde C)


Amalie Howard (5 panels):
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Religion in Fiction Outside the Western World (Wind Star A)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Sexy in Science Fiction (Wind River B)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Diversity in Fandom (Mesa Verde B)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Pitfalls of the Strong Female Character (Mesa Verde B)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Writing Combat in Science Fiction & Fantasy (Main Events)


Amber Peter (8 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Rapping Ghosts and Secret Societies – Occultism in the Victorian Era (Mesa Verde B)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, The Spirit of the Steampunk Era (Mesa Verde A)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, History of Tarot (Mesa Verde B)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Cover that Piano Leg! (Wind Star B)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Commission Work: Designing Others’ Visions (Wind River A)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Women in the Victorian Occult (Wind River B)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, The Lives and Times of Victorian Occultists (Mesa Verde B)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Alternative Marketplace: Have You Paid Your Dues (Wind River A)


Amy Griswold (6 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Modesty in Cosplay (Wind River B)
Fri, 8:00 PM-9:50 PM, Splendid Teapot Racing (12th Floor)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Costuming 101 (Wind River B)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Costuming for Every BODY (Wind River B)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Hats to Spats (Mesa Verde B)
Sun, 2:00 PM-2:50 PM, Cosplay Excursions and Adventures (Wind River B)


Ana MacDonell (7 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Harry Potter House Feud (Highlands Amphitheater)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Costuming 101 (Wind River B)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Steampunk in Fiction Outside British Empire (Mesa Verde A)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Non-Traditional Materials for Creating Art (Wind River A)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Steam Feud (Wind River B)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Jules Verne (Wind Star B)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Murder Mystery (Highlands Amphitheater)


Andarta (1 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Rapping Ghosts and Secret Societies – Occultism in the Victorian Era (Mesa Verde B)


Angela Sheehan (2 panels):
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Sewable Electronics for Accessories and Apparel (Main Events)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Electronics in Costumes & Props (Atrium-Demo Area)


Aria Fawn (7 panels):
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Art Jam (Atrium-Demo Area)
Sat, 2:00 PM-4:00 PM, Afternoon Tea with the Captain (12th Floor)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Pursuing Your Creative Dreams (Wind River A)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Moments Only an Artist Can Relate To (Wind River A)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Commission Work: Designing Others’ Visions (Wind River A)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Ethics and Art (Wind River A)
Sun, 2:00 PM-2:50 PM, Fan Art vs Intellectual Property (Wind River A)


Betsy Dornbusch (3 panels):
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Building the Perfect Plot (Wind Star A)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Body Image in Science Fiction & Fantasy (Wind River B)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Women Warriors (Wind River B)


Billy Van Ark (3 panels):
Sat, 12:00 PM-1:50 PM, Chainmaille 101 (Highlands Amphitheater)
Sun, 10:00 AM-11:50 AM, Chainmaille 102 (Highlands Amphitheater)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Shiny Garden and SG Events (Highlands Amphitheater)


Blossom the Faun (1 panels):
Sun, 3:00 PM-3:50 PM, Faerie Treasure Bag – Collection Prizes (Wind Star B)


Brenna (3 panels):
Sat, 11:00 AM-1:50 PM, Geeky (Starry) Night Painting (Atrium)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Pursuing Your Creative Dreams (Wind River A)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Stuffed Animal Creation (Thunderpass)


Brett J Baker (4 panels):
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, RPG World-Building (Mesa Verde C)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Mixed Genre Authors and Writing (Wind Star A)
Sat, 10:00 PM-10:50 PM, How to Effectively Run a Role Playing Game (Mesa Verde C)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, GMing 101 (Mesa Verde C)


Brian Ziman (1 panels):
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Shiny Garden and SG Events (Highlands Amphitheater)


Calvin Studzinski (4 panels):
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Steampunk and Post Apocalypse (Mesa Verde A)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Steampunk and Historical Warfare I: Land (Wind Star B)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Steampunk and Historical Warfare II: Sea (Wind Star B)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Steampunk and Historical Warfare III: Air (Wind Star B)


Carol Hightshoe (6 panels):
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Characters Are Who, Not What (Highlands Amphitheater)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Coping with Character Deaths (Wind Star A)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Self/Indie Publishing (Print and eBook) (Wind Star A)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, How Not to Get Published (Wind Star A)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, God Made the Devil Too: Villians (Wind Star A)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, The Price of Magic (Mesa Verde B)


Carol Van Natta (4 panels):
Sat, 9:00 AM-9:50 AM, Author Readings (Wind Star A)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Self/Indie Publishing (Print and eBook) (Wind Star A)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Self-Publishing 101 (Wind Star B)


Carolyn Kay (7 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Favorite Heroes and Villains in Steampunk (Mesa Verde A)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Fantasy Map Creation (Main Events)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Gender Representation in Fandom (Wind River B)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Building and Cultivating Your Creative Community (Wind Star A)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Creating Multi-Cultural Steampunk Characters (Mesa Verde A)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, The Price of Magic (Mesa Verde B)


Catherine Winters (7 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Making Heroines Even Better (Wind Star A)
Sat, 9:00 AM-9:50 AM, Author Readings (Wind Star A)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Sexy in Science Fiction (Wind River B)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Gender Representation in Fandom (Wind River B)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Feminism and Inclusiveness in SF/F and Fandom (Highlands Amphitheater)
Sat, 10:00 PM-10:50 PM, Polyamory and Non-monogamy in Fiction (Wind Star A)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Relationship, Sexual, and Gender Diversity in Fandoms (Mesa Verde B)


Charles Orndorff (8 panels):
Fri, 5:00 PM-5:50 PM, Resin Casting (Atrium-Demo Area)
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, 3D printing for Costuming (Atrium-Demo Area)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Silicone Molding (Atrium-Demo Area)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Resin Casting (Atrium-Demo Area)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, 3D Printing in Costuming (Atrium-Demo Area)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Electronics in Costumes & Props (Atrium-Demo Area)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Quick and Simple: Props & Accessories (Wind River B)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Silicone Molding (Atrium-Demo Area)


Chaz Kemp (8 panels):
Fri, 5:30 PM-6:20 PM, Steampunk 101 (Mesa Verde B)
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Creativity Roundtable (Wind River A)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Art Jam (Atrium-Demo Area)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Concept Art in Action (Wind River A)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, We Suffer for Your Art (Wind River A)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Creating Multi-Cultural Steampunk Characters (Mesa Verde A)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Alternative Marketplace: Have You Paid Your Dues (Wind River A)
Sun, 2:00 PM-2:50 PM, Fan Art vs Intellectual Property (Wind River A)


Cori Barker (4 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Art of Body Motion (Atrium-Stations)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Reap what you Sew (Atrium-Stations)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Ohming: Breathing Exercises (Atrium-Stations)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Stretches for “Gearheads” (Atrium-Stations)


Dame Ursula Whiffenpott (5 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Modesty in Cosplay (Wind River B)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Doll Masquerade (Highlands Amphitheater)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Your Steampunk Story (Mesa Verde A)
Sat, 5:30 PM-6:30 PM, Costume Contest (Main Events)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Cut to Size (Thunderpass)


Dana Bell (4 panels):
Fri, 10:00 PM-10:50 PM, Science Fiction vs Science Fact (Wind Star A)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, God Made the Devil Too: Villians (Wind Star A)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Author Readings (Mesa Verde C)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Writing Animals in Fiction (Wind Star A)


Dylan Edwards (4 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Author Readings (Mesa Verde C)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Fantasy Map Creation (Main Events)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Gender Representation in Fandom (Wind River B)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, QUILTBAG Characters and Stories (Mesa Verde B)


Erin Card (7 panels):
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Hall and Stage Costuming (Wind River B)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Get Up Off That Floor (Thunderpass)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Crossplay & Genderbending: The Art of Cross-Gender Costuming (Wind River B)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Costume Contest Green Room (Thunderpass)
Sat, 5:30 PM-6:30 PM, Costume Contest (Main Events)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Electronics in Costumes & Props (Atrium-Demo Area)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Quick and Simple: Props & Accessories (Wind River B)


Guy Anthony De Marco (9 panels):
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Creativity Roundtable (Wind River A)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Games and Fandom Tie Ins (Mesa Verde C)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Writing Jobs That Aren’t Writing Fiction (Wind Star B)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Self/Indie Publishing (Print and eBook) (Wind Star A)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, What-if Writer’s Sandbox (Wind Star B)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Is It True You Always Have Story Ideas? (Wind Star A)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Ethics and Art (Wind River A)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Convention Horror Stories (Wind River B)


Hal Weeks, Autoharp (1 panels):
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Musical performance by Hal Weeks (12th Floor)


Ian Brazee-Cannon (4 panels):
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Coping with Character Deaths (Wind Star A)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Is It True You Always Have Story Ideas? (Wind Star A)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Quick and Simple: Props & Accessories (Wind River B)


Ian Thomas Healy (2 panels):
Fri, 10:00 PM-10:50 PM, Sympathetic Villains (Wind Star B)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Planning and Structure – They’re Important (Wind Star A)


J.A. Campbell (6 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Merging Steampunk and Fantasy (Mesa Verde A)
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Author Readings (Wind Star A)
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Favorite Heroes and Villains in Steampunk (Mesa Verde A)
Fri, 10:00 PM-10:50 PM, Science Fiction vs Science Fact (Wind Star A)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Diversity in Fandom (Mesa Verde B)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, God Made the Devil Too: Villians (Wind Star A)


J.D. Harpley (7 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Author Readings (Mesa Verde C)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Characters Are Who, Not What (Highlands Amphitheater)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Coping with Character Deaths (Wind Star A)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Mixed Genre Authors and Writing (Wind Star A)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, QUILTBAG Characters and Stories (Mesa Verde B)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Writing Combat in Science Fiction & Fantasy (Main Events)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Planning and Structure – They’re Important (Wind Star A)


J.D. Harrison (6 panels):
Fri, 11:00 PM-11:50 PM, Author Readings (Mesa Verde A)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Learn to Love Your Writing (Wind Star A)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Pitfalls of the Strong Female Character (Mesa Verde B)
Sat, 11:00 PM-11:50 PM, Character Focused Storytelling (Wind Star A)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, New Authors Anonymous (Mesa Verde A)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Writing Animals in Fiction (Wind Star A)


J.L. Forrest (5 panels):
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Author Readings (Wind Star A)
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Stop Waiting for the Muse (Wind Star B)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Characters Are Who, Not What (Highlands Amphitheater)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Critique Groups: Care and Feeding Without Getting Your Hand Bitten (Wind Star A)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, QUILTBAG Characters and Stories (Mesa Verde B)


James A. Hunter (5 panels):
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Six Figure Author: Five Keys to Success as an Indie Author (Highlands Amphitheater)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Self/Indie Publishing (Print and eBook) (Wind Star A)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Is It True You Always Have Story Ideas? (Wind Star A)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Learn to Love Your Writing (Wind Star A)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Writing Combat in Science Fiction & Fantasy (Main Events)


Jan Scott-Frazier (6 panels):
Sat, 9:00 AM-9:50 AM, Tea Time of the Soul (Wind River A)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Overcoming Creative Fears (Wind River A)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Creativity and Mental Health (Wind River A)
Sat, 5:30 PM-6:30 PM, Costume Contest (Main Events)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Convention Horror Stories (Wind River B)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Art & Creativity Workshop (Wind River A)


Janet Smith (5 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Modesty in Cosplay (Wind River B)
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, The Parsimonious Steampunk (Wind River B)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Costuming for Every BODY (Wind River B)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Victorian Textiles (Wind River B)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Costuming for Accessiblilty (Wind River B)


Jason Henry Evans (3 panels):
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Epic Rap Battles of Literature! (Mesa Verde C)
Sat, 9:00 PM-10:50 PM, Ballroom Dancing (Main Events)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, 2018 WhimsyCon Anthology (Main Events)


Jessica Lauren Gabarron (6 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Making Heroines Even Better (Wind Star A)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Ow, My Spleen! (Wind Star B)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Critique Groups: Care and Feeding Without Getting Your Hand Bitten (Wind Star A)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Feminism and Inclusiveness in SF/F and Fandom (Highlands Amphitheater)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, New Authors Anonymous (Mesa Verde A)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Author Readings (Mesa Verde C)


Jodi M Franklin (6 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Making Heroines Even Better (Wind Star A)
Fri, 10:00 PM-10:50 PM, Sympathetic Villains (Wind Star B)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, The Spirit of the Steampunk Era (Mesa Verde A)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Too Many Gears and Goggles! (Mesa Verde A)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Body Image in Science Fiction & Fantasy (Wind River B)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Writing Animals in Fiction (Wind Star A)


Kal Spriggs (4 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Merging Steampunk and Fantasy (Mesa Verde A)
Sat, 9:00 AM-9:50 AM, Writing Steampunk (Mesa Verde B)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Discussing Combat in Fiction (Wind Star A)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Ow, My Spleen! (Wind Star B)


Kerry Major (5 panels):
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Steampunk in Fiction Outside British Empire (Mesa Verde A)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, We Have Always Fought (Mesa Verde A)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, What-if Writer’s Sandbox (Wind Star B)
Sat, 11:00 PM-12:00 AM, Whiskey Tango Foxtrot (Mesa Verde B)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, GMing 101 (Mesa Verde C)


Kevin Frost (5 panels):
Fri, 5:30 PM-6:20 PM, Steampunk 101 (Mesa Verde B)
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Steampunk and Post Apocalypse (Mesa Verde A)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Costuming 101 (Wind River B)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Steampunk in Fiction Outside British Empire (Mesa Verde A)
Sat, 5:30 PM-6:30 PM, Costume Contest (Main Events)


Kim Klimek (3 panels):
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Women in the Empire (Mesa Verde B)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Feminism and Inclusiveness in SF/F and Fandom (Highlands Amphitheater)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Relationship, Sexual, and Gender Diversity in Fandoms (Mesa Verde B)


Kira Cook (7 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Rapping Ghosts and Secret Societies – Occultism in the Victorian Era (Mesa Verde B)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Refinery of Victorian Tea (Mesa Verde B)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, History of Tarot (Mesa Verde B)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Hats to Spats (Mesa Verde B)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Women in the Victorian Occult (Wind River B)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, The Lives and Times of Victorian Occultists (Mesa Verde B)
Sun, 2:00 PM-2:50 PM, Inviting Mara to Tea (Mesa Verde A)


Kitty Krell (6 panels):
Fri, 6:30 PM-6:50 PM, Opening Ceremonies (Main Events)
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, VIP Speed Dating (Main Events)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Corsets Q&A: Tightlacing, Waist Training, and Myths (Main Events)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, From Fan to Producer (Main Events)
Sun, 3:00 PM-3:55 PM, Q&A With Kitty Krell (Main Events)
Sun, 4:00 PM-4:30 PM, Closing Ceremonies (Main Events)


Lady Z (4 panels):
Fri, 10:00 PM-10:50 PM, Steampunk Poetry Slam (Mesa Verde A)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Costuming for Accessiblilty (Wind River B)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Sky Pirates and Their Brethren (Mesa Verde A)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Cut to Size (Thunderpass)


Lara Beckwith (5 panels):
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Fabric Resources (Thunderpass)
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, The Parsimonious Steampunk (Wind River B)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Open Costume Repair (Thunderpass)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Victorian Textiles (Wind River B)
Sat, 6:00 PM-9:50 PM, Open Drop-In Time (Thunderpass)


Losing Lara (7 panels):
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Coping with Character Deaths (Wind Star A)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Geek Songwriting (Mesa Verde C)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, How To Support Small Artists (Wind River A)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Youth in Fandom Culture (Wind Star A)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Feminism and Inclusiveness in SF/F and Fandom (Highlands Amphitheater)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Losing Lara Performance (12th Floor)
Sun, 2:00 PM-2:50 PM, Inviting Mara to Tea (Mesa Verde A)


Lou J Berger (8 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Merging Steampunk and Fantasy (Mesa Verde A)
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Author Readings (Wind Star A)
Sat, 9:00 AM-9:50 AM, We Don’t Need No Stinkin’ Mentors! (Mesa Verde A)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Wish You Were There: Worldbuilding (Main Events)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Story in an Hour (Wind River A)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, Magical Abilities in Fiction: Fact or Fiction (Wind River A)
Sun, 2:00 PM-2:50 PM, How to Kill Your Best Friends (And Get Away With It) (Wind Star A)


Mario Acevedo (5 panels):
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Too Many Gears and Goggles! (Mesa Verde A)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Social Consciousness and Steampunk (Mesa Verde A)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Creating Multi-Cultural Steampunk Characters (Mesa Verde A)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Author Readings (Mesa Verde C)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Writing and Making Multicultural and Crosscultural Characters (Wind Star A)


Mason J. Torall (6 panels):
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Games and Fandom Tie Ins (Mesa Verde C)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Pursuing Your Creative Dreams (Wind River A)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sat, 10:00 PM-10:50 PM, How to Effectively Run a Role Playing Game (Mesa Verde C)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, Magical Abilities in Fiction: Fact or Fiction (Wind River A)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, GMing 101 (Mesa Verde C)


Melanie Unruh (8 panels):
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Fabric Resources (Thunderpass)
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, The Parsimonious Steampunk (Wind River B)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Proto-Steampunk Literature (Mesa Verde A)
Sat, 2:00 PM-4:00 PM, Afternoon Tea with the Captain (12th Floor)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Hats to Spats (Mesa Verde B)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, Putting the Punk in Steampunk (Wind River B)
Sun, 11:00 AM-1:00 PM, Tea Dueling (12th Floor)
Sun, 2:00 PM-2:50 PM, Cosplay Excursions and Adventures (Wind River B)


Melissa Koons (5 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Making Heroines Even Better (Wind Star A)
Fri, 10:00 PM-10:50 PM, Metaphysics in Fandom (Mesa Verde B)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Discussing Combat in Fiction (Wind Star A)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Crossplay & Genderbending: The Art of Cross-Gender Costuming (Wind River B)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Learn to Love Your Writing (Wind Star A)


Michelle Reeves (13 panels):
Fri, 4:00 PM-4:50 PM, Thomas the Tank Engine – Train Building (Bristlecone)
Fri, 5:00 PM-6:50 PM, Top Hat and Bowler Making Workshop (Bristlecone)
Fri, 7:00 PM-9:00 PM, STEAM Kids Experiments (Bristlecone)
Sat, 9:00 AM-10:50 AM, Top Hat and Bowler Making Workshop (Bristlecone)
Sat, 11:00 AM-12:50 PM, Thomas the Tank Engine – Train Building (Bristlecone)
Sat, 1:00 PM-2:50 PM, Fantastic Beasts – Create a Creature (Bristlecone)
Sat, 3:00 PM-4:50 PM, Who stole the cookies? (Bristlecone)
Sat, 5:00 PM-6:50 PM, STEAM Kids Experiments (Bristlecone)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, Thomas the Tank Engine – Train Building (Bristlecone)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Top Hat and Bowler Making Workshop (Bristlecone)
Sun, 11:00 AM-12:50 PM, Make a Fairy Garden (Bristlecone)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Wonderland Unbirthday Tea Party (Bristlecone)
Sun, 2:00 PM-3:50 PM, STEAM Kids Experiments (Bristlecone)


Mike Cervantes (6 panels):
Fri, 10:00 PM-10:50 PM, Sympathetic Villains (Wind Star B)
Fri, 11:00 PM-11:50 PM, Blanket Forts (adult session) (Highlands Amphitheater)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, RPG World-Building (Mesa Verde C)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Ancient Inventions (Mesa Verde C)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Your Universe off the page (Mesa Verde C)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)


Milton J Davis (11 panels):
Fri, 6:30 PM-6:50 PM, Opening Ceremonies (Main Events)
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, VIP Speed Dating (Main Events)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Characters Are Who, Not What (Highlands Amphitheater)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Wish You Were There: Worldbuilding (Main Events)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Fantasy Map Creation (Main Events)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Milton Davis Autograph Session (Atrium-Stations)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Readings by Milton Davis (12th Floor)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Writing Combat in Science Fiction & Fantasy (Main Events)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, 2018 WhimsyCon Anthology (Main Events)
Sun, 1:00 PM-1:55 PM, Q&A with Milton Davis (Main Events)


Mistress Mab (1 panels):
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Cut to Size (Thunderpass)


Nancy Parker (4 panels):
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Serger 101 (Thunderpass)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Fiber Forensics with Colorado Fabrics (Thunderpass)
Sat, 6:00 PM-9:50 PM, Open Drop-In Time (Thunderpass)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Fiber Forensics with Colorado Fabrics (Thunderpass)


Nikki Ebright (4 panels):
Fri, 6:30 PM-6:50 PM, Opening Ceremonies (Main Events)
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, VIP Speed Dating (Main Events)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Shiny Garden and SG Events (Highlands Amphitheater)
Sun, 4:00 PM-4:30 PM, Closing Ceremonies (Main Events)


Nissa LaFete (2 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, VIP Speed Dating (Main Events)
Fri, 8:30 PM-9:30 PM, Faerie Costuming (Main Events)


Olivia Wylie (4 panels):
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Writing Historically – Victorian (Mesa Verde B)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Neo-Victorian Etymology (Mesa Verde B)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, The Language Of Flowers: Secrets, Stories and Scandal In Bloom (Wind River B)
Sat, 10:00 PM-10:50 PM, Bawdy Songs of the Victorian Era (Mesa Verde B)


Paul Lell (8 panels):
Sat, 9:00 AM-9:50 AM, Author Readings (Wind Star A)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Games and Fandom Tie Ins (Mesa Verde C)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, RPG World-Building (Mesa Verde C)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Sewable Electronics for Accessories and Apparel (Main Events)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Ancient Inventions (Mesa Verde C)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, QUILTBAG Characters and Stories (Mesa Verde B)
Sun, 10:00 AM-11:50 AM, Chainmaille 102 (Highlands Amphitheater)


Peri Charlifu (7 panels):
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Creativity Roundtable (Wind River A)
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, The Muse and the Devil (Wind River A)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Marketing 101: For artists at conventions (Wind River A)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, How Much is that Dragon in the Window (Wind River A)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Moments Only an Artist Can Relate To (Wind River A)
Sat, 9:00 PM-10:50 PM, Trivia for Geeks! (Highlands Amphitheater)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Alternative Marketplace: Have You Paid Your Dues (Wind River A)


Pink Pitcher (10 panels):
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Art Jam (Atrium-Demo Area)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Costuming for Every BODY (Wind River B)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Create a Steampunk Cuff! (Thunderpass)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Hats to Spats (Mesa Verde B)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Technology and Fashion (Mesa Verde B)
Sat, 10:00 PM-10:50 PM, Bawdy Songs of the Victorian Era (Mesa Verde B)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, GMing 101 (Mesa Verde C)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Draw Off (Art Track) (Atrium-Demo Area)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Pie Eating Contest – Victorian Style (Wind Star B)
Sun, 3:00 PM-3:50 PM, Create a Steampunk Cuff! (Thunderpass)


Prof. Artimus G Smithmage (5 panels):
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, The Spirit of the Steampunk Era (Mesa Verde A)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Your Steampunk Story (Mesa Verde A)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Too Many Gears and Goggles! (Mesa Verde A)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Sky Pirates and Their Brethren (Mesa Verde A)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Mustache and Beard Competition (12th Floor)


Richard Blake (5 panels):
Sat, 10:00 AM-11:00 AM, Doktor Conundrum’s Electric Imaginarium (Main Events)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, Mechanical Analog Calculators (Mesa Verde A)
Sat, 3:00 PM-5:00 PM, Steampunk Writing Workshop: A Primer for Beginners (Highlands Amphitheater)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Automata: Machines Mimicking Life (Wind Star B)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Difference Engines: Mechanical Brains, Analog Computers (Mesa Verde A)


Richard E. Friesen (5 panels):
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Sticking the Landing: How to End Your (Highlands Amphitheater)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, How Not to Get Published (Wind Star A)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Author Readings (Mesa Verde C)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Mixed Genre Authors and Writing (Wind Star A)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, God Made the Devil Too: Villians (Wind Star A)


Ronin (3 panels):
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Costuming for Every BODY (Wind River B)
Sat, 12:00 PM-1:50 PM, Chainmaille 101 (Highlands Amphitheater)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Fiberglass for props and armor (Mesa Verde C)


Sam Knight (6 panels):
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Steampunk and Post Apocalypse (Mesa Verde A)
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Author Readings (Mesa Verde C)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Discussing Combat in Fiction (Wind Star A)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Critique Groups: Care and Feeding Without Getting Your Hand Bitten (Wind Star A)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Is It True You Always Have Story Ideas? (Wind Star A)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Writing Combat in Science Fiction & Fantasy (Main Events)


Sandra Wheeler (4 panels):
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, So Charming, Not Creepy (Mesa Verde C)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Writing Jobs That Aren’t Writing Fiction (Wind Star B)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, 2019 WhimsyCon Anthology (Mesa Verde A)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Shiny Garden and SG Events (Highlands Amphitheater)


Sarah Menzel (3 panels):
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Creativity Roundtable (Wind River A)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, Ethics and Art (Wind River A)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Is Digital Art Cheating? (Wind River A)


Sarin Tatroe (Sariochan Arts) (7 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, The Muse and the Devil (Wind River A)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Overcoming Creative Fears (Wind River A)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Life Drawing – Model Drawing (Atrium-Demo Area)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Moments Only an Artist Can Relate To (Wind River A)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Commission Work: Designing Others’ Visions (Wind River A)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Subject Matter; Does it Matter? (Mesa Verde C)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Draw Off (Art Track) (Atrium-Demo Area)


Scott Beckman (5 panels):
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Sticking the Landing: How to End Your (Highlands Amphitheater)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, How Not to Get Published (Wind Star A)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Author Readings (Wind River B)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, God Made the Devil Too: Villians (Wind Star A)
Sun, 10:00 AM-10:50 AM, The Price of Magic (Mesa Verde B)


Seth Phillips (4 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Fighting the Day Job (Wind Star A)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Geek Songwriting (Mesa Verde C)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Epic Rap Battles of Literature! (Mesa Verde C)
Sat, 8:00 PM-12:00 AM, Open Filking (Wind Star B)


Shullamuth Ballinger (6 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Stop Waiting for the Muse (Wind Star B)
Sat, 9:00 AM-9:50 AM, Tea Time of the Soul (Wind River A)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Epic Rap Battles of Literature! (Mesa Verde C)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Author Readings (Wind River B)
Sat, 10:00 PM-10:50 PM, Polyamory and Non-monogamy in Fiction (Wind Star A)


Stace Johnson (7 panels):
Fri, 5:30 PM-6:20 PM, Musical performance by Stace Johnson (Main Events)
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, So Charming, Not Creepy (Mesa Verde C)
Fri, 10:00 PM-10:50 PM, Steampunk Poetry Slam (Mesa Verde A)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Learn to Love Your Writing (Wind Star A)
Sat, 10:00 PM-10:50 PM, Polyamory and Non-monogamy in Fiction (Wind Star A)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, New Authors Anonymous (Mesa Verde A)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Musical performance by Stace Johnson (Highlands Amphitheater)


Stant Litore (9 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Fighting the Day Job (Wind Star A)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Religion in Fiction Outside the Western World (Wind Star A)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Wish You Were There: Worldbuilding (Main Events)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Invent Imaginary Religions for an Imaginary World (Mesa Verde B)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Write Worlds Your Readers Won’t Forget (Highlands Amphitheater)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Author Readings (Wind River B)
Sat, 10:00 PM-10:50 PM, Fireside Reading with Stant Litore (Wind River B)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Women Warriors (Wind River B)
Sun, 3:00 PM-3:50 PM, Ruins and Relics: The Bones of Your Imaginary World (Wind Star A)


Tauni Orndorff (7 panels):
Fri, 5:00 PM-5:50 PM, Resin Casting (Atrium-Demo Area)
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, 3D printing for Costuming (Atrium-Demo Area)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Costuming 101 (Wind River B)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Silicone Molding (Atrium-Demo Area)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Resin Casting (Atrium-Demo Area)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, 3D Printing in Costuming (Atrium-Demo Area)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Silicone Molding (Atrium-Demo Area)


Tawny Fritz (8 panels):
Fri, 6:30 PM-6:50 PM, Opening Ceremonies (Main Events)
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, VIP Speed Dating (Main Events)
Fri, 9:00 PM-10:00 PM, Ink and Watercolor Demo (Atrium-Demo Area)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, History of Tarot (Mesa Verde B)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Pursuing Your Creative Dreams (Wind River A)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Draw Off (Art Track) (Atrium-Demo Area)
Sun, 2:00 PM-2:55 PM, Q&A with Tawny Fritz (Main Events)
Sun, 4:00 PM-4:30 PM, Closing Ceremonies (Main Events)


Terry Kroenung (7 panels):
Sat, 9:00 AM-9:50 AM, Writing Steampunk (Mesa Verde B)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Writing Historically – Victorian (Mesa Verde B)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Bartitsu for Self-Defense (Mesa Verde B)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Author Readings (Mesa Verde C)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Jules Verne (Wind Star B)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Real and Weird Victorian Inventions (Mesa Verde C)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Story in an Hour (Wind River A)


the Librarian Fairy Mrs. Lula Jewel (1 panels):
Sun, 3:00 PM-3:50 PM, Faerie Treasure Bag – Collection Prizes (Wind Star B)


Thomas A Fowler (5 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Fighting the Day Job (Wind Star A)
Fri, 10:00 PM-10:50 PM, Science Fiction vs Science Fact (Wind Star A)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Writing Jobs That Aren’t Writing Fiction (Wind Star B)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Epic Rap Battles of Literature! (Mesa Verde C)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)


Tomas O’Dreams (4 panels):
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, VIP Speed Dating (Main Events)
Fri, 8:30 PM-9:30 PM, Faerie Costuming (Main Events)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Victorian Fairy tales (Main Events)
Sun, 3:00 PM-3:50 PM, Faerie Treasure Bag – Collection Prizes (Wind Star B)


Tonya L. De Marco (8 panels):
Fri, 5:30 PM-6:20 PM, Steampunk 101 (Mesa Verde B)
Fri, 7:00 PM-7:50 PM, Modesty in Cosplay (Wind River B)
Fri, 8:00 PM-8:50 PM, Hall and Stage Costuming (Wind River B)
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Favorite Heroes and Villains in Steampunk (Mesa Verde A)
Sat, 9:00 AM-9:50 AM, Writing Steampunk (Mesa Verde B)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Non-Traditional Materials for Creating Art (Wind River A)
Sat, 5:30 PM-6:30 PM, Costume Contest (Main Events)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)


Traci Cartwright (6 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Stop Waiting for the Muse (Wind Star B)
Sat, 9:00 AM-9:50 AM, We Don’t Need No Stinkin’ Mentors! (Mesa Verde A)
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Discussing Combat in Fiction (Wind Star A)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Wish You Were There: Worldbuilding (Main Events)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Building and Cultivating Your Creative Community (Wind Star A)
Sat, 9:00 PM-9:50 PM, Story in an Hour (Wind River A)


Van Aaron Hughes (6 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Stop Waiting for the Muse (Wind Star B)
Sat, 11:00 AM-11:50 AM, Sticking the Landing: How to End Your (Highlands Amphitheater)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Religion in Fiction Outside the Western World (Wind Star A)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Critique Groups: Care and Feeding Without Getting Your Hand Bitten (Wind Star A)
Sat, 4:00 PM-4:50 PM, Author Readings (Mesa Verde C)
Sun, 9:00 AM-9:50 AM, Magical Abilities in Fiction: Fact or Fiction (Wind River A)


Veronica R. Calisto (7 panels):
Fri, 8:00 PM-10:50 PM, Color In (Atrium)
Fri, 11:00 PM-11:50 PM, Author Readings (Mesa Verde A)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Learn to Love Your Writing (Wind Star A)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Pitfalls of the Strong Female Character (Mesa Verde B)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, 2018 WhimsyCon Anthology (Main Events)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Relationship, Sexual, and Gender Diversity in Fandoms (Mesa Verde B)


Victoria Regina (4 panels):
Sat, 10:00 AM-10:50 AM, Raiders of the Lost Art: Introduction to Hat Making (Thunderpass)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Refinery of Victorian Tea (Mesa Verde B)
Sat, 6:00 PM-6:50 PM, Hats to Spats (Mesa Verde B)
Sun, 2:00 PM-2:50 PM, Cosplay Excursions and Adventures (Wind River B)


Vivian Caethe (8 panels):
Fri, 9:00 PM-9:50 PM, Rapping Ghosts and Secret Societies – Occultism in the Victorian Era (Mesa Verde B)
Sat, 1:00 PM-1:50 PM, History of Tarot (Mesa Verde B)
Sat, 7:00 PM-7:50 PM, Author Mega Autograph Session (Main Events)
Sat, 8:00 PM-8:50 PM, Women in the Victorian Occult (Wind River B)
Sat, 11:00 PM-11:50 PM, Character Focused Storytelling (Wind Star A)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, The Lives and Times of Victorian Occultists (Mesa Verde B)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Body Image in Science Fiction & Fantasy (Wind River B)
Sun, 1:00 PM-1:50 PM, Relationship, Sexual, and Gender Diversity in Fandoms (Mesa Verde B)


Voniè Stillson aka Lady Vo (8 panels):
Fri, 5:30 PM-6:20 PM, Steampunk 101 (Mesa Verde B)
Fri, 10:00 PM-10:50 PM, Steampunk Poetry Slam (Mesa Verde A)
Sat, 12:00 PM-12:50 PM, Cosplay for Mental Health (Wind Star B)
Sat, 2:00 PM-2:50 PM, Costuming for Accessiblilty (Wind River B)
Sat, 3:00 PM-3:50 PM, Your Steampunk Story (Mesa Verde A)
Sat, 5:00 PM-5:50 PM, Sky Pirates and Their Brethren (Mesa Verde A)
Sun, 11:00 AM-11:50 AM, Cut to Size (Thunderpass)
Sun, 12:00 PM-12:50 PM, Fashion and Music, Hand-in-hand (Mesa Verde A)


William (1 panels):
Fri, 5:00 PM-5:50 PM, Bootblacking (Atrium-Stations)